Prowadzenie transparentnej polityki wydawniczej jest najważniejszym celem redakcji czasopisma, dlatego przedstawiamy w sposób przystępny opis procesu wydawniczego obowiązującego w „Lotnictwie i  Zagadnieniach Bezpieczeństwa".

Przesłny plik z manuskryptem oceniany jest przez redaktora naczelnego lub zastępcę redaktora naczelnego pod kątem jego zbieżności z profilem czasopisma oraz poprawnego przygotowania zgodnie z wytycznymi dla autorów. Po wstępnej ocenie i przyjęciu manuskryptu do dalszego procesu redakcyjnego wyznaczany jest redaktor tematyczny, który ocenia wartość manuskryptu dla rozwoju obszaru nauki, jaki podejmuje, oraz aktualność i dobór bibliografii.

Redakcja zastrzega sobie prawo do odrzucenia manuskryptu, jeżeli:

1. Jest nie zgodny z profilem czasopisma.
2. Nie spełnia wymogów redakcyjnych.
3. Posiada znaczną ilość błędów językowych.
4. Zawiera słabą bibliografię.
5. Nie wpływa na rozwój obszaru nauki, jaki podejmuje.

W dalszym etapie redaktor tematyczny wyznacza recenzentów (więcej informacji w zakładce dla recenzentów). Zachęcamy autorów do podania nazwisk i adresów e-mail potencjalnych recenzentów, ponieważ oni najlepiej wiedzą, kto jest ekspertem w swojej dziedzinie. Redakcja zachowuje jednak wyłączne prawo do decydowania, kto recenzuje manuskrypt. Recenzenci są powoływani na podstawie ich wiedzy w odpowiedniej dziedzinie. Wszystkie manuskrypty są recenzowane przez co najmniej dwóch recenzentów w procesie podwójnie ślepej recenzji. Recenzenci mają trzy tygodnie na zwrot recenzji. Recenzenci przesyłają opinię w formie raportu z recenzji. Recenzenci mogą: zaakceptować manuskrypt, zaakceptować manuskrypt z poprawkami, odrzucić manuskrypt. Po uzyskaniu dwóch pozytywnych recenzji, manuskrypt przesyłany jest do redakcji językowej. W przypadku uzyskania jednej negatywnej recenzji redaktor prowadzący może podjąć decyzje o odrzuceniu manuskryptu lub przesłać go do superrecenzenta. Autorzy w razie konieczności proszeni są o odpowiednie poprawki swoich artykułów przed podjęciem ostatecznej decyzji. Decyzję o zaakceptowaniu manuskryptu podejmuje redaktor tematyczny. Zaakceptowane artykuły są przesyłane do redaktora językowego i graficznego. Po naniesieniu poprawek przez redaktora językowego, autorzy proszeni są o akceptację ostatecznej wersji manuskryptu. Po akceptacji manuskrypt przesyłany jest do produkcji, decyzję publikacji artykułu podejmuje redaktor naczelny lub jego zastępca. Na każdym etapie procesu redakcyjnego autorzy są informowani o aktualnym stanie prac nad manuskryptem. Cały proces nie powinien być dłuższy niż dwa miesiące.